Siirry pääsisältöön

Põlvamaa Viis Atraktiivset Matkasihtkohta

Põlvamaa, tuntud oma kaunite maastike ja rikkaliku looduse poolest, pakub matkasõpradele mitmeid põnevaid sihtkohti, mis võimaldavad avastada Eesti looduse mitmekesisust ja ilu.

  1. Üks populaarsemaid matkaradu on Taevaskoja matkarada, mis on tuntud oma liivakivipaljandite ja kauni loodusliku ümbruse poolest. Matkarada kulgeb läbi salapäraste metsade ja mööda Ahja jõe kallast, pakkudes külastajatele võimalust imetleda kuulsat Saesaare paisjärve ja Neitsikoopa legendi.
  2. Järgmisena väärib mainimist Meenikunno raba ja matkarada. See rada viib matkajad läbi soo- ja rabamaastike, kus saab näha mitmeid haruldasi taime- ja loomaliike. Rada on hästi hooldatud ja varustatud laudteedega, mis teeb selle läbimise mugavaks ka vähem kogenud matkajatele. Meenikunno raba on eriti kaunis sügisel, kui rabataimed värvuvad erinevates toonides, luues maalilise vaatepildi.
  3. Kolmandaks soovitatakse külastada Valgesoo õpperada, mis on tuntud oma õdusa atmosfääri ja õppimisvõimaluste poolest. Rada pakub teavet kohaliku floora ja fauna kohta ning on varustatud mitme vaatetorniga, mis võimaldavad nautida ümbruskonna vaateid. Valgesoo on suurepärane koht linnuvaatluseks, kuna seal pesitseb palju erinevaid linnuliike.
  4. Neljandana ei saa mööda minna Põlva matkarajast, mis kulgeb läbi Põlva linna ümbruse maastike. See rada on suurepärane valik neile, kes soovivad kombineerida linnakultuuri ja looduse avastamist. Matkarada pakub vaateid Põlva järvele ja läbib mitmeid kultuuriliselt olulisi kohti, sealhulgas Põlva kirikut ja Intsikurmu muusikaparki.
  5. Viimaseks, kuid mitte vähem tähtsaks, on Kiidjärve-Kooraste matkarada. See rada on osa suuremast matkateede võrgustikust ja pakub matkajatele võimalust avastada Põlvamaa metsade ja järvede ilu. Rada on mitmekülgne, pakkudes nii lühemaid jalutuskäike kui ka pikemaid matku, mis viivad läbi mitmekesiste maastike, sealhulgas metsade, järvede ja jõgede äärde.

Kokkuvõttes pakub Põlvamaa matkahuvilistele laia valikut radasid, mis sobivad nii algajatele kui ka kogenud matkajatele. Iga rada pakub unikaalset võimalust kogeda Eesti looduse ilu ja mitmekesisust, olles samal ajal hariv ja meeldiv viis veeta aega värskes õhus.

Kanuumatkad Lõuna-Eestis

Põlvamaa, tuntud oma kaunite maastike ja puutumatu looduse poolest, pakub suurepäraseid võimalusi seiklusmatkadeks, eriti kanuusõidu huvilistele. Lõuna-Eesti jõed ja järved on ideaalsed paigad, kus nautida vee peal veedetud aega, avastades samal ajal piirkonna rikkalikku floorat ja faunat.

Üks populaarsemaid kanuumatkade sihtkohti Põlvamaal on Ahja jõgi. Tuntud oma maaliliste jõekäärude ja liivakivipaljandite poolest, pakub Ahja jõgi matkajatele võimalust kogeda tõelist seiklust. Matka jooksul võib näha mitmesuguseid linnuliike ja isegi jälgi metsloomadest, kes on jõe äärde joogile tulnud. Lisaks loodusvaatlustele pakub Ahja jõgi ka põnevaid tehnilisi lõike, mis nõuavad kanuutajalt osavust ja tähelepanu.

Teine huvitav marsruut on Võhandu jõgi, mis on tuntud kui üks pikemaid jõgesid Eestis. Võhandu jõe kanuumatk on tõeline väljakutse isegi kogenud matkajatele, kuna see sisaldab kiirevoolulisi lõike ja keerulisi manöövreid nõudvaid kohti. Matka jooksul möödutakse mitmest ajaloolisest paigast, sealhulgas Vastseliina piiskopilinnuse varemetest, mis lisab retkele kultuurilist väärtust.

Kolmas atraktiivne kanuumatkade sihtkoht on Põlva järv. Erinevalt jõgedest, mis pakuvad kiirevoolulist seiklust, on Põlva järv rahulikum ja sobib suurepäraselt algajatele või neile, kes soovivad nautida lõõgastavat päeva vees, imetledes ümbritsevat loodust. Järve ümbruses on rikkalikult metsloomi ja linnustikku, mis teeb sellest ideaalse koha fotograafia huvilistele.

Neljas koht, mis väärib mainimist, on Ora jõgi. See vähetuntud jõgi pakub unikaalset kanuumatka kogemust tänu oma eraldatusele ja vähesele inimtegevusele. Ora jõe ääres matkates võib tunda end tõeliselt ühenduses loodusega, kuna tsivilisatsiooni märgid on minimaalsed. See on suurepärane koht neile, kes otsivad rahu ja vaikust.

Viimaseks, kuid mitte vähem tähtsaks, on Koiva jõgi, mis on osa suuremast Gauja-Koiva jõestikust. See piirkond on tuntud oma looduslike ilu ja bioloogilise mitmekesisuse poolest. Koiva jõe kanuumatk pakub võimalust näha haruldasi taime- ja loomaliike, mis on iseloomulikud just sellele piirkonnale. Lisaks loodusvaatlustele pakub jõgi ka ajaloolisi vaatamisväärsusi, sealhulgas muinaslinnuseid ja vanu vesiveskeid.

Kokkuvõttes pakub Põlvamaa mitmekülgseid võimalusi kanuumatkadeks, olles sobiv nii algajatele kui ka kogenud seiklejatele. Iga jõgi ja järv on omamoodi eriline, pakkudes külastajatele unustamatuid elamusi ja võimalust süvendada oma sidet loodusega. Olgu see siis Ahja jõe kärestikud või Põlva järve rahulikud veed, Põlvamaa kanuumatkad on suurepärane viis avastada Eesti looduse ilu.

Teised veematkad – süstad, parvematk, sup

Põlvamaa, tuntud oma kaunite maastike ja puutumatu looduse poolest, pakub mitmeid põnevaid veematka võimalusi, mis sobivad ideaalselt seiklushimulistele matkasõpradele. Üks populaarsemaid viise Põlvamaa veekogude avastamiseks on süstamatkad. Süstad, mis on kerged ja manööverdatavad, võimaldavad matkajatel jõuda kohtadesse, kuhu suuremad alused ei pääse. See teeb süstamatkad ideaalseks valikuks neile, kes soovivad nautida vaikust ja rahu, mida pakuvad Põlvamaa jõed ja järved.

Lisaks süstadele on Põlvamaal võimalik osaleda ka parvematkadel. Parvematkad on suurepärane võimalus suurematele gruppidele või peredele, kes soovivad koos veeta kvaliteetaega, samal ajal loodust nautides. Parved, mis on tavaliselt suuremad ja stabiilsemad kui süstad, pakuvad turvalist sõitu ka väiksematele lastele. Matka jooksul saavad osalejad õppida tundma kohalikku floorat ja faunat ning kuulata giidide jutustusi piirkonna ajaloost ja kultuurist.

Veel üks atraktiivne veematka vorm Põlvamaal on SUP-matkamine ehk aerulauasõit. See spordiala on viimastel aastatel üle maailma populaarsust kogunud ja sobib suurepäraselt nii algajatele kui ka edasijõudnutele. SUP-lauaga sõitmine ei nõua erilisi oskusi, kuid pakub tõhusat treeningut ja võimalust nautida vee peal viibimist. Põlvamaa järved, nagu näiteks Taevaskoja Salamaa ja Ahja jõgi, on ideaalsed kohad SUP-matkamiseks, pakkudes vaikseid ja maalilisi marsruute.

Iga veematka tüüp Põlvamaal pakub unikaalset viisi loodusega suhestumiseks ja piirkonna ilu avastamiseks. Olgu selleks siis süstaga kiiresti voolavatel jõgedel liuglemine, parvega rahulikul veekogul hõljumine või SUP-lauaga päikeseloojangus sõitmine, Põlvamaa veematkad on suurepärane võimalus aktiivseks puhkuseks. Lisaks füüsilisele tegevusele annavad need matkad võimaluse lähemalt tutvuda kohaliku kultuuri ja loodusajalooga, muutes iga matka harivaks elamuseks.

Seega, kui otsite põnevat ja meeldejäävat viisi Põlvamaa avastamiseks, kaaluge kindlasti mõnda neist veematka variantidest. Olgu teie eelistuseks kiire süstasõit, lõõgastav parvematk või moodne SUP-matkamine, Põlvamaa veeteed pakuvad midagi igaühele.

ATV seiklusmatkad

Põlvamaa, tuntud oma kaunite maastike ja looduslike vaatamisväärsuste poolest, pakub mitmeid põnevaid võimalusi seiklushuvilistele, eriti neile, kes naudivad ATV-ga sõitmist. ATV ehk all-terrain vehicle, tuntud ka kui maastikusõiduk, on ideaalne vahend, et avastada Põlvamaa keerukamaid radasid ja maastikke, pakkudes nii adrenaliini kui ka unustamatuid vaateid.

Üks populaarsemaid ATV seiklusmatku viib osalejad läbi Põlvamaa metsade ja üle soode, kus tavapärased sõidukid hätta jääksid. Matk algab tavaliselt põhjaliku ohutusinstruktaažiga, mille käigus tutvustatakse sõiduki käsitsemist ja turvanõudeid, tagamaks, et kõik osalejad tunneksid end mugavalt ja turvaliselt.

Edasi suundutakse maastikule, kus iga kurvi ja tõusu taga võib peituda uus väljakutse. Sõidetakse läbi varjuliste metsateede, ületatakse ojasid ja mudaseid lõike, mis nõuavad juhtidelt tähelepanelikkust ja osavust. Seejuures on oluline märkida, et kuigi ATV-ga sõitmine võib tunduda mänguline, nõuab see siiski vastutustundlikku suhtumist loodusesse ja kaasliiklejatesse.

Peale füüsilise väljakutse pakuvad ATV matkad ka võimalust nautida Põlvamaa looduse ilu. Sõidu ajal peatutakse mitmel korral, et imetleda vaateid ja võib-olla isegi märgata mõnda metsaelanikku. Giidid räägivad huvitavaid lugusid piirkonna ajaloost ja loodusest, muutes matka harivaks elamuseks.

ATV matkad on saadaval erineva pikkuse ja raskusastmega, olenevalt grupi soovidest ja sõiduoskustest. Lühemad matkad kestavad paar tundi, samas kui pikemad võivad kesta terve päeva, sisaldades lõunasööki looduses. See teeb ATV matkad sobivaks nii algajatele kui ka kogenud seiklejatele.

Lõpetuseks, ATV seiklusmatkad Põlvamaal pakuvad ainulaadset võimalust ühendada füüsiline tegevus, looduse nautimine ja uute oskuste õppimine. Olgu selleks siis sõprade, pere või kolleegidega veedetud aeg, kindlasti jääb see meelde kui erakordne seiklus. Seega, kui otsite midagi erilist, mis südame kiiremini põksuma paneb, on ATV matk Põlvamaal suurepärane valik.

Looduslikud jalgrattamatkad

Põlvamaa, tuntud oma kaunite maastike ja looduslike vaatamisväärsuste poolest, pakub mitmeid võimalusi seikluslikeks jalgrattamatkadeks. Need matkad ei ole mitte ainult suurepärane viis füüsiliseks tegevuseks, vaid ka võimalus nautida ja avastada kohalikku loodust. Üks populaarsemaid marsruute on Taevaskoja jalgrattamatk, mis viib matkajad läbi salapäraste liivakivipaljandite ja kauni looduse. See piirkond on tuntud oma põliste metsade ja jõgede poolest, mis teevad sellest ideaalse koha nii algajatele kui ka kogenud ratturitele.

Lisaks Taevaskojale on Põlvamaal veel mitmeid teisi põnevaid marsruute. Näiteks Meenikunno raba ja sood pakuvad unikaalset võimalust tutvuda Eesti rabaelustikuga. Rattamatk selles piirkonnas on eriti meeldejääv tänu laudteedele, mis viivad matkajad otse raba südamesse, pakkudes lähivaateid turbasammaldele, järvedele ja isegi haruldastele linnuliikidele.

Veel üks huvitav marsruut on Valgesoo õpperada, mis on tuntud oma mitmekesise taimestiku ja loomastiku poolest. Rattasõit selles piirkonnas võimaldab külastajatel õppida tundma kohalikku floorat ja faunat, samuti nautida rahulikku atmosfääri, mida pakub ümbritsev mets. Valgesoo on eriti populaarne sügisel, kui lehestik muutub värvikirevaks ja loodus on eriti maaliline.

Põlvamaa pakub ka võimalusi ekstreemsemateks jalgrattamatkadeks, näiteks Kiidjärve-Koorvere jalgrattamatk. See marsruut on tuntud oma tehniliste lõikude ja looduslike takistuste poolest, mis nõuavad ratturitelt head sõiduoskust ja füüsilist vormi. Matk kulgeb läbi mitmekesiste maastike, sealhulgas metsade, jõgede kallaste ja isegi üle väikeste sildade, pakkudes seikluslikku kogemust kõigile osalejatele.

Lõpetuseks, Põlvamaa jalgrattamatkade seas ei saa mööda minna ka Ahja jõe ürgoru matkateest. See marsruut on ideaalne neile, kes soovivad kogeda ajaloolist ja kultuurilist atmosfääri, kuna see viib läbi mitme ajaloolise küla ja pakub vaateid vanadele mõisatele ja muudele kultuurimälestistele. Matkatee kulgeb mööda Ahja jõe kallast, pakkudes kauneid vaateid ja meeldivat sõiduelamust.

Kokkuvõttes pakub Põlvamaa jalgrattamatkajatele mitmekesiseid võimalusi, alates rahulikest ja harivatest sõitudest rabades ja õpperadadel kuni tehniliste ja seikluslike marsruutideni, mis testivad sõitjate oskusi ja vastupidavust. Iga marsruut pakub unikaalset viisi kohaliku looduse nautimiseks ja avastamiseks, muutes Põlvamaa üheks parimaks sihtkohaks jalgrattamatkadeks Eestis.

Parimad Põlvamaa Matkarajad Algajatele

Põlvamaa, tuntud oma kaunite maastike ja looduslike vaatamisväärsuste poolest, pakub mitmeid matkaradasid, mis on ideaalsed algajatele seiklejatele. Need rajad võimaldavad nautida Eesti looduse ilu ilma, et peaks olema kogenud matkaja.

  1. Üks populaarsemaid radu on Taevaskoja matkarada, mis on tuntud oma liivakivipaljandite ja kauni looduse poolest. Rada on suhteliselt lihtne, mistõttu sobib see suurepäraselt algajatele, pakkudes samas ka huvitavaid vaateid ja looduslikke monumente, nagu Pühajõgi ja Saesaare paisjärv.
  2. Järgmisena väärib mainimist Valgesoo õpperada, mis on tuntud oma rabamaastiku ja mitmekesise taimestiku poolest. Rada on hästi hooldatud ja varustatud infotahvlitega, mis tutvustavad kohalikku floorat ja faunat. See on suurepärane koht, kus õppida tundma Eesti rabamaastikke ja nautida rahulikku loodust.
  3. Kolmandaks on Meenikunno matkarada, mis kulgeb läbi Meenikunno raba ja metsade. See rada on eriti atraktiivne oma laudteede ja vaatetornide poolest, mis võimaldavad imetleda rabajärvi ja soostunud metsi. Rada on piisavalt lihtne ka algajatele, kuid pakub samas ka põnevust ja seiklust.
  4. Neljandaks ei saa mööda vaadata Kiidjärve-Koorvere matkarajast, mis kulgeb läbi mitmekesiste metsade ja mööda jõe kallast. See rada on ideaalne neile, kes soovivad kogeda traditsioonilist Eesti metsamaastikku ja nautida jõeäärset loodust. Rada on hästi märgistatud ja pakub mitmeid puhkekohti, kus saab peatuda ja loodust nautida.
  5. Viimaseks, kuid mitte vähem tähtsaks, on Tilleoru matkarada, mis on tuntud oma järskude orgude ja ojade poolest. See rada pakub väljakutset ka kogenenumatele matkajatele, kuid on siiski piisavalt turvaline ja juhitav algajatele. Tilleoru rada pakub võimalust näha ja kogeda midagi erilist – sügavaid orge ja kõrgeid künkaid, mis on Põlvamaa maastikule iseloomulikud.

Kokkuvõttes, Põlvamaa pakub mitmekesiseid matkaradasid, mis sobivad suurepäraselt algajatele matkajatele. Olgu see siis rahulik rabamaastik, jõeäärne mets või liivakivipaljanditega maastik, igaüks leiab endale sobiva raja, et nautida loodust ja saada osa aktiivsest puhkusest. Need rajad ei ole mitte ainult füüsiliselt ligipääsetavad, vaid ka informatiivsed, pakkudes teadmisi kohaliku looduse kohta. Seega, kui otsite kohta, kus alustada oma matkaseiklusi, on Põlvamaa kindlasti üks parimaid valikuid.